Informacja dotycząca dowozu dzieci niepełnosprawnych do przedszkoli, szkół lub ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych
INFORMACJE OGÓLNE
Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dla:
- niepełnosprawnych dzieci pięcioletnich i sześcioletnich realizujących wychowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego lub ośrodku rewalidacyjno – wychowawczym (art. 32 ust. 6 ustawy)
- niepełnosprawnych dzieci w wieku powyżej 7 lat posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego objętych wychowaniem przedszkolnym, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat (art. 32 ust. 6 ustawy w związku z art. 31 ust. 2 ustawy)
- niepełnosprawnych dzieci realizujących obowiązek szkolny w szkole podstawowej (art. 39 ust. 4 pkt 1 w związku z art. 127 ustawy)
- niepełnosprawnych uczniów realizujących obowiązek nauki w szkole ponadpodstawowej (dotyczy uczniów z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazja, niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym) – nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21 rok życia (art. 39 ust. 4 pkt 1 w związku z art. 127 ustawy)
- dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu głębokim oraz dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedna z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, uczęszczających do ośrodka rewalidacyjno – wychowawczych – nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24 rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25 rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno- wychowawczych (art. 39 ust. 4 pkt 2 w związku z art. 36 ust. 17 ustawy)
Warunkiem koniecznym do objęcia ucznia niepełnosprawnego bezpłatnym dowozem jest złożenie stosownego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami.
Rodzic/opiekun prawny wnioskujący o bezpłatny dowóz dziecka/ucznia ma możliwość wyboru jednej z form dowozu na dany rok szkolny:
- dowóz zbiorowy zorganizowany przez Gminę Dźwierzuty,
- dowóz indywidualny, tj. zwrot rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców na podstawie umowy zawartej pomiędzy rodzicem/opiekunem prawnym, a Wójtem Gminy Dźwierzuty.
DOWÓZ INDYWIDUALNY
Rodzic/opiekun prawny, z którym zostanie podpisana umowa otrzyma kwotę wynikająca ze wzoru wskazanego w art. 39a ustawy prawo oświatowe.
koszt = (a-b) x c
gdzie:
a – liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno- wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica/opiekuna prawnego z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, i z powrotem,
b – liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica/opiekuna prawnego do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit. a,
c – stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu.
Stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu określona została w Uchwale Nr LVII/453/23 Rady Gminy Dźwierzuty z dnia 01 czerwca 2023 r. w sprawie ustalenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu, uwzględnianej przy obliczaniu zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców
- dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,89 zł.
- dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł.
Informujemy, że zasady zwrotu kosztów zostały określone w Zarządzeniu Nr 105/2023 Wójta Gminy Dźwierzuty z dnia 24 lipca 2023 r. w sprawie zasad zwrotu kosztów przejazdu dzieci i uczniów z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku przedszkolnego, szkolnego i obowiązku nauki w przypadku zapewnienia dowozu i opieki przez rodziców lub opiekunów prawnych.
Załącznik Nr 1 – wniosek o zwrot kosztów dowozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego w roku szkolnym …./… do przedszkola/szkoły/ośrodka* własnym środkiem transportu
Załącznika Nr 3 – oświadczenie do zwrotu kosztów przejazdu dziecka/ucznia* niepełnosprawnego do przedszkola/szkoły/ośrodka*
Rodzice zainteresowani dowozem indywidualnym przez rodzica/opiekuna prawnego składają wniosek do 30 czerwca każdego roku, na następny rok szkolny.
DOWÓZ ZORGANIZOWANY (ZBIOROWY)
Rodzice zainteresowani dowozem zbiorowym zorganizowanym przez Gminę Dźwierzuty składają wniosek do 15 maja każdego roku, na następny rok szkolny.
Wniosek na dowóz zbiorowy
Wnioski można:
- przesłać pocztą na adres: Urząd Gminy w Dźwierzutach ul. Niepodległości 6, 12-120 Dźwierzuty
- złożyć osobiście w: Urzędzie Gminy w Dźwierzutach ul. Niepodległości 6, 12-120 Dźwierzuty, sekretariat pok. 13 I piętro lub pok. 27 II piętro.